Co pamiętamy z roku 1989? Okrągły Stół i pierwsze częściowo wolne wybory, ale również - bary mleczne, ubrania z Mody Polskiej, „Niewolnicę Isaurę” w tv, Plan Balcerowicza i pierwszy numer „Gazety Wyborczej”. Z okazji 30. rocznicy przełomowego dla Polski roku „Wyborcza” przygotowała magazyn w całości jemu poświęcony.
Dziennikarze przypominają Polskę sprzed 30 lat i burzliwe zmiany, które w niej zachodziły. Piszą o życiu codziennym schyłku lat 80-tych - o tym, co się w Polsce jadło, co nosiło, co oglądało w telewizji, za czym stało w kolejce i z czego żartowało.
Aleksandra Klich-Siewiorek opisuje kulisy wdrażania Planu Balcerowicza. Z kolei Jarek Szubrycht wspomina Letnią Zadymę w Środku Zimy, czyli koncert zorganizowany przez Jurka Owsiaka w Stodole, a Helena Kowalik przypomina sprawy kryminalne, które wstrząsnęły Polską trzy dekady temu.
W 30 rocznicę wydania pierwszego numeru „Wyborczej” jej pracownicy opowiadają o początkach gazety. Antoni Pawlak, poeta i publicysta, wspomina redakcyjne zebrania w piaskownicy i utarczki z cenzurą. Teresa Kruszona, redaktorka sekretariatu redakcji i korektorka, która w „Wyborczej” pracuje od samego początku, w rozmowie z Michałem Nogasiem mówi o tym, jak zmieniał się język gazety.